Założyciel Manta Network w ostrym konflikcie z Polkadot

Założyciel Manta Network, viktorji.eth, niedawno został ostro skrytykowany przez projekt Polkadot, twierdząc, że nie ma on rzeczywistej wartości w kontekście Web3 i charakteryzuje się «toksycznym» zachowaniem. Jego zdaniem Polkadot zachowuje się skrajnie nieodpowiednio, preferując zespoły z Europy i USA, pomijając swoich kolegów z Azji. Na przykład viktorji.eth wymienił wydarzenie Polkadot Academy, które odbyło się w Hongkongu w lutym, kosztowało ponad milion dolarów. Wyraził niezadowolenie z faktu, że tylko co czwarty uczestnik był przedstawicielem azjatyckiego regionu.

Decyzja viktorji.eth o odcięciu się od ekosystemu Polkadot

Viktorji.eth, będący założycielem jednego z największych protokołów według TVL nie związanego z Polkadot, oświadczył, że jego zespół nie chce współpracować z ekosystemem tej blockchain, określając go jako niezwykle toksyczny. Zauważył, że jego zdaniem deweloperzy powinni rozważyć możliwość dołączenia do innych bardziej obiecujących platform, takich jak Solana, Ethereum i Bitcoin.

Zaniedbanie wsparcia społeczności przez Polkadot

Ponadto viktorji.eth opowiedział o spotkaniu z Gavinem Woodem, założycielem Polkadot, który jego zdaniem nie wiedział, że Manta Network jest jednym z wiodących projektów w ekosystemie założonym przez Woodsa. To, jego zdaniem, podkreśla brak prawdziwego podejścia zdecentralizowanego ze strony zespołu Polkadot. Deweloper również wyraził ubolewanie z powodu tego, że zespół Polkadot nie podejmuje znaczących wysiłków w celu wsparcia «budowniczych» i uczestników ekosystemu. Viktorji.eth określił ekosystem Polkadot jako w dużej mierze «martwy».

Krytyka i porównanie do innych blockchainów

Krytyka Polkadot nasiliła się po tym, jak jeden z byłych deweloperów projektu pod pseudonimem Web3 Philosopher wskazał na «szalone» wydatki na «nieodpowiedni» marketing. Porównał działania kierownictwa Polkadot, w tym Gavina Wooda, do sytuacji w firmach FTX i Crypto.com, co tylko pogłębiło negatywne nastawienie do tej blockchain. Web3 Philosopher zauważył również, że takie blockchainy jak Optimism i Arbitrum kierują setki milionów dolarów na wsparcie swoich zespołów, co podkreśla kontrast z podejściem Polkadot do finansowania i rozwoju swojej społeczności.