Przestępcza działalność hakerów spowodowała straty w wysokości 664 milionów dolarów
W pierwszym półroczu 2024 roku posiadacze kryptowalut ponieśli ogromne straty w wysokości 664 milionów dolarów z powodu przestępczej działalności hakerów. Według danych platformy analitycznej DefiLlama, liczba ta jest o ponad 50% wyższa niż analogiczne straty w tym samym okresie w ubiegłym roku, czyli w 2023 roku.
Metody ataku i wzrost aktywności hakerów indywidualnych
Największe z nich wynikają z ataków phishingowych i kompromitacji kluczy prywatnych. Warto zauważyć, że metody wykorzystywane przez przestępców uległy znaczącym zmianom. Obecnie obserwuje się wzrost aktywności hakerów indywidualnych, którzy korzystają z wyspecjalizowanych forów w darknecie w celu uzyskania dostępu do infostealerów.
Zagrożenia i konieczność wzmocnienia ochrony aktywów cyfrowych
W tym roku największe kradzieże kryptowalut były wynikiem kompromitacji kluczy prywatnych, co podkreśla narastające zagrożenie i konieczność wzmocnienia ochrony aktywów cyfrowych. Omer Sadik, dyrektor generalny firmy dWallet Labs, zauważa, że rozpowszechnienie hakerskich narzędzi o otwartym kodzie obniża próg wejścia do cyberprzestępczości, co prowadzi do zwiększenia skali i częstotliwości ataków ze strony mniej doświadczonych hakerów.