90% transakcji ze stablecoinami niezwiązane z realnymi użytkownikami
Według nowego badania Visa, około 90% całkowitej wartości transakcji związanych ze stablecoinami nie jest dokonywane przez realnych użytkowników. W kwietniu 2024 roku całkowita wartość takich transakcji wyniosła 2,2 biliona dolarów, z czego tylko 149 miliardów dolarów było związane z realnymi, organicznymi płatnościami.
Rozdźwięk między teoretycznym potencjałem a faktycznym wykorzystaniem stablecoinów
Badanie Visa wykazało, że większość transakcji ze stablecoinami jest realizowana albo przez programowe boty, albo przez dużych traderów, a nie przez zwykłych użytkowników. To podkreśla rozdźwięk między teoretycznym potencjałem stablecoinów a ich faktycznym wykorzystaniem w realnych płatnościach.
Potencjał i problemy stablecoinów
Kai Sheffield, główny specjalista ds. kryptowalut w Visa, wyjaśnił, że blockchainy są sieciami ogólnego przeznaczenia, gdzie stablecoiny mogą być używane na różne sposoby. Transakcje mogą być inicjowane ręcznie przez końcowych użytkowników lub automatycznie za pośrednictwem botów.
Pranav Sood, dyrektor wykonawczy Airwallex ds. rynków Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zauważył, że stablecoiny wciąż są na wczesnym etapie rozwoju jako instrument płatniczy. Uważa, że mają one potencjał długoterminowy, ale w najbliższej przyszłości emitenci stablecoinów będą musieli zmierzyć się z szeregiem problemów. Sood zauważył, że wielu klientów jego firmy nadal uważa stablecoiny za niewygodne w użyciu i dodał, że w USA nadal znaczna część płatności handlowych jest dokonywana za pomocą czeków.
Przypomnijmy, że w 2021 roku Visa zaprezentowała rozwiązania do interakcji z kryptowalutami, stablecoinami i cyfrowymi walutami centralnymi banków. W zeszłym roku firma ogłosiła plany wykorzystania stablecoinów USDC i blockchainu Solana do przyspieszenia międzynarodowych płatności i rozliczeń.